FORUM MMA | VALE TUDO | BJJ  | MUAY THAI | GLADIO Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki Rejestracja  Zaloguj  Album  Download
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat :: Następny temat
Iaido, Iaijjutsu.....
Autor Wiadomość
Dr W 
Administrator
Beyond The Cage


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 2955
Skąd: MMA POLSKA MMA LUBLIN MMA SWIDNIK
Wysłany: 2007-09-19, 22:47   Iaido, Iaijjutsu.....

Historia Iaido
Iaijutsu powstało około roku 1500 za sprawą wojownika Hayashizaki Jinsuke Minamoto no Shigenobu który znany był z tego iż nauczał błyskawiczngo dobywania miecza z jednoczesnym cięciem. Sztuka Iaijutsu w uwczesnych czasach uznawana była przez niektórych za ?zdradziecką? gdyż uzycie tych technik przeciwko oponentowi który nie zdążył jeszcze dobyć miecza często uważane było za niehonorowe, jednak to nie przeszkodziło jej w późniejszym rozkwicie. Według wielu wojowników Iaijutsu nie znajdowało zastosowania na polu bitwy ale było bardzo przydatne w życiu codziennym, w sytuacji w której adept był atakowany przez niczego nie podejrzewającego opryszka.Osoba która biegle opanowała sztuke dobywania miecza i zadawania cięć była w stanie błyskawicznie rozpoznać technikę przeciwnika i niemalże w tej samej chwili wyprowadzała kontratak który bardzo często kończył się smiercią oponenta.

Trening Iaijutsu polegał na tym iż wojownik miał za zadanie powtarzając pewne wyuczone schematy ścinać statyczne bądź też ruchome cele po czym spokojnie powrócić do pozycji jaka przyjmował przez atakiem. Jego ruchy powinny być całkowicie płynne a czas dobycia miecza skrócony do minimum. Jako że w owych czasach szermierze przykładali dużą wage do treningu, efekty jakie osiągali były nadzwyczajne. Ostatecznie Iaijutsu zostało sformalizowane i sprowadzone do wcześniej wyuczonych ruchów (kata), a w okresie Edo (1603-1867) wkroczyło na religijne i duchowe ścieżki ludzkiej egzystencji przekształcając się ostatecznie w Iaido. Obecnie Iaido jest typowa sztuką miecza w przeciwienistwie do Kendo które jest traktowane jako sport i coraz bardziej rozpowszechniane.

MIECZE.jpg
Plik ściągnięto 4144 raz(y) 5,64 KB

_________________
Gladii ius et potestas

Ius vitae ac necis
WWW.GLADIO.COM.PL
MMA POLSKA LUBLIN SWIDNIK
Specjalnoje Naznaczenije
 
 
     
Dr W 
Administrator
Beyond The Cage


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 2955
Skąd: MMA POLSKA MMA LUBLIN MMA SWIDNIK
Wysłany: 2007-09-30, 04:46   Iaido

Czym jest Iaido?

Iaido jest odmiana japońskiej szermierki, polegającą na wyciągnięciu miecza z pochwy, zadania cięcia od razu i w jednym płynnym ruchu schowaniu miecza do pochwy.

Większość treningu polega na ćwiczeniu układów zwanych kata. Polegają one na "walce" z wyobrażonym przeciwnikiem. W przeciwieństwie do Kendo nie używa się tu żadnej "odzieży" ochronnej. Trening Iaido nastawiony jest na ćwiczenie koncentracji i precyzji w wykonywaniu kata. Ponadto uczniowie ćwiczą kontrolę tak ciała jak i umysłu. Tak jak Kendo jest spadkobiercą szermierki stosowanej na polach bitew, tak Iaido ukazuje nam metody walki w każdej sytuacji dnia codziennego. Termin "Iai" został zaczerpnięty z japońskiego powiedzenia "Tsune ni ite, kyu ni awasu", które oznacza, że w każdym momencie, cokolwiek robimy powinniśmy być gotowi na każdą ewentualność.

Koncepcja: "Saya no uchi"

Wyrażenie "Saya no uchi" jest częścią dłuższego zdania "Saya no uchi de katsu". Oznacza ono zwycięstwo mieczem w pochwie - lub bardziej dokładnie, zwycięstwo bez obnażania miecza. Zadaniem Iaido jest bycie dyscypliną duchowego rozwoju. Trening z mieczem ma sta się sposobem na poprawienie swego wnętrza.

Podstawy:

Zanshin:
To słowo bardzo ciężko przetłumaczyć na język polski. Można by pokusić się o tłumaczenie tego jako odwaga, aczkolwiek nie jest to do końca dokładne. Zanshin to mianowicie postawa przyjmowana przed i w trakcie wykonywania techniki. Charakteryzuje się skupieniem, gotowością na wszelkie ewentualności.

Maai:
To odpowiedni dystans w trakcie wykonywania techniki

Metsuke:
To obserwacja przeciwnika. Generalnie można stwierdzić, że powinniśmy patrzeć tak aby widzieć całego przeciwnika. Nie koncentrujmy się na szczegółach takich jak ręce czy miecz przeciwnika.

Te no uchi:
To odpowiednie trzymanie miecza. Należy zwrócić szczególną uwagę na ruch dłoni na rękojeści miecza przy wykonywaniu cięć poziomych i skośnych. Pamiętać należy, że każde złe cięcie może doprowadzić do zniszczenia miecza (nie polecam popularnego w Europie "płazowania" mieczem - katana jest wrażliwa na tym punkcie)

Szczegóły techniczne:

Nie jest ważne jaki styl ćwiczymy. Każda forma Iaido składa się z kilku niezmiennych elementów, które są niejako wyznacznikami tej sztuki. Elementy te to po kolei, nukiuchi czyli wyjęcie miecza z pochwy i jednoczesne cięcie w odpowiedzi na niespodziewany atak. Kirioroshi czyli cięcie lub seria cięć zadanych przeciwnikowi, strzepnięcie krwi z ostrza miecza czyli chiburi i schowanie miecza czyli noto.

Nukiuchi

Pierwszy atak, nawet jedną ręką, powinien być kończący. Powinien sprawić że kirioroshi czyli kolejne cięcie nie będzie konieczne. Kont, wyczucie czasowe (timing), kontrola to elementy na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ćwicząc nukiuchi należy zachować prostą postawę oraz upewnić się czy kończymy cięcie stawiając jednocześnie przednią stopę na podłoże - to zapewnia odpowiednią siłę cięcia.

Kirioroshi

Japońskie powiedzenie mówi: jeśli ćwiczący nie skoncentruje się na kirioroshi to będzie tylko zabawa z mieczem. Jeśli ćwiczący nie będzie miał ducha walki to będzie tylko taniec z mieczem. Jeśli ćwiczący nie będzie napięty to będzie tylko zabawa

Chiburi

Strzepnięcie krwi z ostrza. Podczas chiburi i noto należy zachować zanshin.

Noto

W końcowej fazie każdej formy ćwiczący musi schować miecz do pochwy. Cała sztuka polega na dwóch elementach: po pierwsze miecz należy schować tak aby nie skaleczyć własnej lewej ręki która trzyma pochwę. Po drugie należy schować miecz nie patrząc na pochwę.

Zen Nihon Kendo Rinmei Seitei Iaido


W tej chwili ćwiczonych jest 12 kata ustanowionych przez ZNKR (ostatnie dwa dodano na jesieni 2000r)

1. Ipponme - Mae - tniemy kirioroshi z pozycji seiza przeciwnika znajdującego się z przodu
2. Nihonme - Ushiro - kirioroshi z seiza w przeciwnika z tyłu
3. Sanhonme - Uke Nagashi - parujemy cięcie i tniemy kesa (skośnie) z lewej pozycj
4. Yonhonme - Tsuka ate - tniemy i pchamy dwóch przeciwników, jednego z przodu drugiego z tyłu. W pozycji seiza
5. Gohonme - Kesa giri - tniemy kesa (skośnie) przeciwnika zbliżającego się z przodu
6. Ropponme - Morote tsuki - tniemy i pchamy dwóch przeciwników. Jednego zbliżającego się z przodu, drugiego idącego za nami z tyłu
7. Nanahonme - Sanpo kiri - Tniemy trzech przeciwników. Jednego nadchodzącego z przodu a dwóch z lewej i z prawej strony
8. Hachihonme - Ganmen ate - niemy i pchamy dwóch przeciwników. Jednego zbliżającego się z przodu, drugiego idącego za nami z tyłu
9. Kyuhonme - Soete tsuki - pchamy w przeciwnika po prawej trzymając rękę w połowie ostrza naszego miecza
10. Jyupponme - Shiho kiri - cięcie w czterech kierunkach
11. Jyu-ipponme - Sou giri - tniemy wiele razy przeciwnika stojącego przed nami - forma zaporzyczona z Musoshinden-ryu zwana tam Sou Makuri
12. Jyu-nihonme - Nuki uchi - wycofujemy się i tniemy przeciwnika stojącego z przodu. Forma ze stylu Mugai znana jako Gyokkou
_________________
Gladii ius et potestas

Ius vitae ac necis
WWW.GLADIO.COM.PL
MMA POLSKA LUBLIN SWIDNIK
Specjalnoje Naznaczenije
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
GLADIO SYNDICATE MMA VALE TUDO BJJ MUAY THAI POLSKA LUBLIN SWIDNIK INFO SPORT
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15